Poznanie ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej
Dorota Anna Żuk
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Białymstoku
Temat: W karczmie co Rzym się nazywa.
Czas: 45 minut
Cel ogólny: Poznanie ballady Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”.
Cele szczegółowe:
Metody:
- eksponujące (nagranie z recytacją, prezentacja multimedialna),
- quizy i gry edukacyjne,
- notatka.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
Prezentacja o Adamie Mickiewiczu – https://www.youtube.com/watch?v=J3yTj9Futu0
ZPE – recytacja ballady - https://zpe.gov.pl/a/pani-twardowska/D1ETDR9iw
Plan wydarzeń - https://learningapps.org/10220412
Krzyżówka - https://learningapps.org/6901238
Cechy ballady - https://wordwall.net/pl/resource/6254147/cechy-ballady
Koło fortuny – posumowanie lekcji - https://wordwall.net/pl/resource/33413659/polski/pani-twardowska
Wymagania w zakresie technologii:
- komputer z dostępem do internetu,
- tablica multimedialna lub rzutnik,
- głośniki.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczniami.
2. Sprawdzenie i odnotowanie obecności w dzienniku elektronicznym Librus.
3. Podanie tematu i celów lekcji.
4. Adam Mickiewicz – co o nim wiem? Krótka prezentacja multimedialna przybliżająca biografię i twórczość pisarza - https://www.youtube.com/watch?v=J3yTj9Futu0
5. Wskazywanie przez uczniów najważniejszych faktów z życia A. Mickiewicza na podstawie powyższej prezentacji.
6. Wysłuchanie recytacji ballady A. Mickiewicza pt. „Pani Twardowska” - https://zpe.gov.pl/a/pani-twardowska/D1ETDR9iw
7. Co zapamiętałem z treści utworu? – krzyżówka - https://learningapps.org/6901238
8. Porządkowanie planu wydarzeń na podstawie wysłuchanego utworu - https://learningapps.org/10220412
9. Wybór jednego z punktów planu i omówienie go ze szczegółami – wystąpienia chętnych uczniów.
10. Przypomnienie cech gatunkowych ballady - https://wordwall.net/pl/resource/6254147/cechy-ballady
11. Wskazanie cech ballady w „Pani Twardowskiej” – wypisanie ich na tablicy i w zeszytach (notatka).
12. Podsumowanie lekcji i uporządkowanie wiadomości – koło fortuny - https://wordwall.net/pl/resource/33413659/polski/pani-twardowska
- uczniowie udzielają odpowiedzi na wylosowane pytania pracując w 2-osobowych grupach.
- Na zakończenie zajęć – Uczniowie odpowiadają na pytanie: "Czego może nauczyć nas, współczesnych ludzi, historia poznana dziś na lekcji języka polskiego?".