Na zaproszenie Grupy Wsparcia Rodzin z 22q11 przyjechała do Białegostoku genetyk dr Beata Nowakowska (Instytut Matki i Dziecka, Warszawa) zajmująca się słabo poznanym, a dość często występującym zaburzeniem genetycznym - zespołem Di George'a, znanym również jako zespół delecji 22q11. W dniu 18.01.2017 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku dr Nowakowska poprowadziła spotkanie zatytułowane "Medyczne, terapeutyczne i wychowawcze wyzwania w pracy z dzieckiem z zespołem Di George'a". Wykład skierowany głównie do terapeutów oraz nauczycieli szkół integracyjnych spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

W chwili obecnej ilość podopiecznych ośrodków terapeutycznych i szkół integracyjnych, u których stwierdzono obecność zespołu 22q11 jest nieznaczna. Natomiast pozostaje duża liczba dzieci, u których zespół 22q11 nie został rozpoznany. Częstotliwość występowania tego zaburzenia genetycznego sięga  1 na 2000 żywo urodzonych dzieci. Uczniowie z tym zespołem wymagają specyficznego podejścia i odpowiedniego przygotowania kadry. W związku z tym planowane są kolejne spotkania z różnymi specjalistami, którzy na co dzień  zajmują się terapią takich pacjentów.

Poniżej zamieszczony film obejmuje relację z całego spotkania, na którym można też usłyszeć szczegóły dotyczące działalności Grupy Wsparcia Rodzin z 22q11.

 

Początek strony