Dnia 7 czerwca 2011 r. MODM Białystok oraz Publiczne Gimnazjum nr 16 Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Błogosławionego księdza Michała Sopoćki w Białymstoku zorganizowało uroczyste podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Literacko - Plastycznego „Polak- to brzmi dumnie”. Patronatem konkurs objęli : Ministerstwo Edukacji Narodowej, poseł na sejm RP Robert Tyszkiewicz oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli: ksiądz kanonik Andrzej Kozakiewicz, Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miejskiej Białegostoku, Krzysztof Marek Karpieszuk, Dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta, Sekretarz Miasta Białegostoku, Marek Frąckiewicz, Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Wychowania Kuratorium Oświaty w Białymstoku, laureaci z Polski i zagranicy.

Uroczystość rozpoczęła się występem Chóru Miejskiego pod batutą Przemysława Kummera. Gości przywitali przedstawiciele organizatorów: Maria Jolanta Ambrożej oraz Edmund Dajnowicz . W imieniu posła Roberta Tyszkiewicza przemówił pan Piotr Jankowski, następnie głos zabrali dyrektor Krzysztof Karpieszuk i ksiądz Kanonik, Andrzej Kozakiewicz.

Zebrani mieli możliwość wysłuchania wykładu historyka, gawędziarza, znawcy Białegostoku, pana Jana Dworakowskiego. Kolejnym punktem programu było przedstawienie klasy I a XXV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie „Żywy obraz kazania Skargi”. Tekst do spektaklu napisała laureatka konkursu, Paulina Kalisz z Krakowa, wyreżyserowała pani Katarzyna Jedrzejczyk - Kiełbasa.

Uroczystość przeplatana była fragmentami poezji i piosenkami w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 16 w Białymstoku pod kierunkiem pani Katarzyny Polak.

Następnie organizatorzy podsumowali przebieg konkursu, w którym udział wzięło 867 uczniów w wieku od lat 6 do 19 z Polski oraz: Białorusi, Chin, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Ukrainy, Niemiec, Litwy, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Rumunii, Włoch.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród. Laureatami konkursu zostali:

LISTA LAUREATÓW:

Kategoria - Praca plastyczna – 6-9 lat
Nagroda:
Wiktoria Żabicka - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Gromadce
Krystian Fabia - Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Mineyko w Atenach
Wyróżnienie:
Bartosz Kania - Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Mineyko w Atenach
Emilia Białek - Polska Szkoła Dokształcająca im. Stanisława Moniuszki w Rockaway Beach
Daniel Zaręba - Szkoła Podstawowa w Święcku Wielkim
Wiktoria Opolska - Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku
Paulina Szawracka - Szkoła Podstawowa w Szewni Górnej

Kategoria - Praca plastyczna – 10-12 lat
Nagroda:
Olga Koniecko - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Janówce
Filip Drozdów - Polska Szkoła Dokształcająca im. Stanisława Moniuszki w Rockaway Beach
Wyróżnienie:
Marysia Zhang - Szkolny Punkt Konsultacyjny w Pekinie
Olga Michołap - Szkoła Średnia Nr 28 w Grodnie
Anna Bednarek - Zespół Szkół we Wrzosowej
Zuzanna Grabowska - Zespół Szkół w Werbkowicach
Kamil Parda - Szkoła Podstawowa Nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Kategoria - Praca literacka – 10-12 lat
Nagroda:
Alicja Jaromirska - Szkoła Podstawowa w Łasku
Emilia Prostko - Polska Szkoła Dokształcająca im. o. Adama Kordeckiego w Nowym Yorku
Wyróżnienie:
Kamila Krygicz - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939r. w Jordanowie
Agata Szajkowska - Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie
Roksana Komorowska - Zespół Szkół w Nieszawie
Weronika Wiśniewska - Zespół Szkół w Nieszawie

Kategoria - Praca plastyczna – 13-15 lat
Nagroda:
Margaryta Sarkisowa - Towarzystwo Kultury Polskiej „Polonia” Oddział w Krasnoarmiejsku
Eugenia Szczykno - Gimnazjum Nr 75 w Mińsku
Monika Turkowska - Publiczne Gimnazjum Nr 18 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku
Wyróżnienie:
Mateusz Bajor - Polska Szkoła im. Władysława Reymonta w Bayonne
Jarosław Isajenkow - Towarzystwo Kultury Polskiej „Polonia” Oddział w Makiejewce
Roman Żurawliow - Towarzystwo Kultury Polskiej „Polonia” Oddział w Makiejewce
Adrian Kinowski - Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Stargardzie Gdańskim
Natalia Lipińska - Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Stargardzie Gdańskim

Kategoria - Praca literacka – 13-15 lat
Nagroda:
Mariusz Białasz - Publiczne Gimnazjum Nr 18 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku
Sebastian Sroka - Filia Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Mons
Wyróżnienie:
Marta Kolber - Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Noblistów w Andrychowie
Ewelina Marcinkiewicz - Publiczne Gimnazjum Nr 32 Dwujęzyczne Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Białymstoku
Anna Lacková - Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Bratysławie

Kategoria - Praca plastyczna – 16-19 lat
Nagroda:
Adam Rutkowski - Społeczne Gimnazjum Nr 7 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku
Wyróżnienie:
Natalia Grabowska - Publiczne Gimnazjum Nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Seweryna Nowakowskiego w Białymstoku
Rafał Tomczak - Publiczne Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Józefa w Częstochowie

Kategoria - Praca literacka – 16-19 lat
Nagroda:
Paulina Kalisz - XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
Erika Waśkowska - Szkoła Średnia w Kiellerowce
Wyróżnienie:
Maria Śledź - Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie
Żaneta Żelazkowa - Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Adama Mickiewicza w Warnie
Natalia Wojtera - Polska Szkoła przy Parafii Św. Jadwigi w Trenton
Olga Nowokriesienowa - Średnia Szkoła w Zielonym Gaju
Tomasz Łebek - Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Bratysławie

NAGRODA SPECJALNA za pracę plastyczną
Aleksandra Szczerba - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Cudzynowicach

Wyróżnienie specjalne za prace plastyczną
Małgorzata Zaród - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Cudzynowicach

Uroczystość przygotowali: Kamilla Przychodzień, Dorota Rutkowska, Katarzyna Polak, Elżbieta Kadłubowska, Wiesław Woronowicz.

Organizatorzy dziękują serdecznie parafii Miłosierdzia Bożego w Białymstoku za udzielenie gościny laureatom spoza Białegostoku.

Poniżej prezentujmy galerię zdjęć z uroczystości.


Zapraszamy też do obejrzenia galerii wybranych prac uczniów 

Początek strony