O nas

Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku jest placówką funkcjonującą pod patronatem Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Skupiamy wokół siebie doradców metodycznych miasta Białegostoku, organizujemy spotkania, szkolenia, kursy pozwalające kadrze pedagogicznej naszego regionu pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe. Staramy się jednoczyć lokalne środowisko nauczycielskie w celu wymiany doświadczeń zawodowych. 

Posiadamy akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty - Decyzja nr RE. 5470.1.2013.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą doradczo - metodyczną oraz innymi materiałami zgromadzonymi w tym serwisie.

Dyrektor MODM
Maria Jolanta Ambrożej

Beata Smolińska

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w świetlicy szkolnej
Temat : Jedzmy owoce i warzywa. Przygotowanie sałatki owocowej.


Cel ogólny :
• wdrażanie racjonalnych sposobów i nawyków żywieniowych

Cele szczegółowe:
• rozpoznawanie zgromadzonych warzyw i owoców za pomocą wzroku, smaku, dotyku, węchu;
• wyszukiwanie informacji na temat wartości odżywczych warzyw i owoców;
• kształtowanie dobrego klimatu w grupie
• przestrzeganie zasad higieny podczas przygotowania sałatki owocowej;
• wspólne przygotowanie sałatki i kulturalne jej spożycie

Uczeń:
• rozpoznaje za pomocą zmysłów owoce i warzywa;
• wie, że owoce i warzywa są źródłem witamin potrzebnych dla zdrowia;
• przestrzega zasad higieny podczas przygotowania sałatki owocowej;
• bezpiecznie posługuje się nożem;
• kulturalnie spożywa posiłek;
• zgodnie współpracuje w grupie;
Czas trwania : 2 godziny

Metody:
• aktywizujące – burza mózgów, praca w małych grupach
• gry i zabawy interakcyjne
• działanie praktyczne

Środki dydaktyczne: różne owoce i warzywa, kolorowe brystole, tablica, kreda, Encyklopedie Zdrowia -4 egz. , czasopisma „ Zdrowie” , „ Uroda”, deski do krojenia, noże, miski, salaterki, plastikowe talerzyki, obrusy, fartuszki, serwetki

Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Witam wszystkie dzieci które :
- dziś rano zjadły śniadanie
- zabrały do szkoły owoc
- mają dobry humor
- są głodne
- wczoraj zjadły surówkę warzywną w czasie obiadu
Uczniowie , którzy czują się powitani, klaszczą w dłonie.

2. Zagadka owocowo - warzywna „ Co to jest?”
Dzieci kolejno wkładają rękę do worka i przez dotyk rozpoznają przedmiot, podają jego nazwę, następnie wyjmują z worka i sprawdzają , czy prawidłowo odgadły .

3. Podział zgromadzonych darów na dwie grupy: warzywa i owoce , a następnie uzupełnienie tabeli , podanie tematu zajęć.

OWOCE  WARZYWA 
 Jabłko, gruszka, morela brzoskwinia , winogrona, śliwka, rodzynki, itp.  Ziemniak, burak, marchew,
pietruszka seler, por, cebula, itp.

 

4. Wypowiedzi uczniów na temat „ Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?”

Nauczyciel zapisuje wszystkie odpowiedzi na tablicy a następnie wspólnie z dziećmi dokonuje oceny wszystkich propozycji . Wybór najlepszych pomysłów.

5. Zagadka owocowo- warzywna „Co to jest?”
Chętni uczniowie mają zasłonięte oczy , nauczyciel daje im do powąchania pokrojone warzywa lub owoce. Uczniowie zaś próbują odgadnąć ich nazwę .

6. Praca w małych grupach wybranych losowo. Zadaniem każdej grupy jest odszukanie informacji w różnych źródłach i udzielenie odpowiedzi na pytanie.
I grupa - Co to są witaminy?
II grupa - W jakich produktach jest najwięcej witaminy A?
III grupa - W jakich produktach jest najwięcej witaminy B?
IV grupa - W jakich produktach jest najwięcej witaminy C?

7. Prezentacja odpowiedzi.
Nauczyciel zwraca uwagę na wykorzystanie warzyw i owoców w lecznictwie
( produkcja leków), kosmetologii ( produkcja kosmetyków pielęgnacyjnych),
w codziennym żywieniu.

8. Zabawa „ Czy wiesz, co jesz?”
Nauczyciel kroi owoce i warzywa na małe kawałki, następnie częstuje nimi chętnych uczniów, którzy mają zasłonięte oczy. Uczniowie ci próbują odgadnąć, co jedzą.

9. Ustalenie czynności wykonania sałatki owocowej , zapis ich na tablicy:

  • umycie rąk i owoców
  • pokrojenie owoców w kostkę
  • przełożenie owoców do dużej miski
  • dodanie jogurtu
  • dokładne wymieszanie sałatki
  • przygotowanie stołu do spożycia sałatki owocowej
  • wspólna degustacja

10. Przygotowanie sałatki owocowej – praca w małych grupach.
- Nauczyciel sprawdza czy każdy uczeń ma fartuszek , deskę do krojenia i odpowiedni nóż.
- Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczne posługiwanie się nożem.

11. Przygotowanie stolików – porządkowanie , nakrycie obrusem i wspólna degustacja

12. Podsumowanie zajęć:
- Dlaczego należy myć ręce i owoce przed przygotowaniem posiłku i jego spożyciem?
- Jakie witaminy zawarte są w waszych sałatkach owocowych?
- Czego dowiedziałyście się podczas zajęć?

13. Porządkowanie sali po skończonych zajęciach.

 

Najbliższe wydarzenia

08
Sty
Termin: 08 styczeń 2020, 15:00
Adresaci: poloniści uczący w klasach humanistycznych czteroletniego liceum. Zapisy przez Internetową Platformę Obsługi https://ipo.modm.bialystok.pl
Edukacja humanistyczna

08
Sty
Termin: 08 styczeń 2020, 15:45
Adresaci: poloniści ze szkół podstawowych. Zapisy przez Internetową Platformę Obsługi https://ipo.modm.bialystok.pl
Edukacja humanistyczna

09
Sty
Termin: 09 styczeń 2020, 16:30
Bank pomysłów na rozwijanie sprawności grafomotorycznej przedszkolaków - ważny aspekt przygotowania do nauki pisania. Zapisy przez Internetową Platformę Obsługi https://ipo.modm.bialystok.pl
Wychowanie przedszkolne

09
Sty
Termin: 09 styczeń 2020, 16:30
Celem spotkania sieci jest prezentacja metody projektu internetowego - webquestu. Webquest - jest metodą nauczania, zorientowaną na samodzielne zdobywanie wiedzy przez ucznia, w której głównym źródłem informacji, z
Informatyka
Edukacja matematyczno-przyrodnicza
Edukacja humanistyczna

10
Sty
Termin: 10 styczeń 2020, 00:00
Kurs 25-godzinny dla osób, które ukończyły szkolenie I stopnia. Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku zaprasza nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych specjalistów i pracowników oświaty na certyfikowany warsztat szkoleniowy Trenera w zakresie Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Program autorski  prowadzony z upoważnienia International Sherborne
Wychowanie przedszkolne
Wychowanie i profilaktyka
Szkolnictwo specjalne i integracyjne
Edukacja wczesnoszkolna

Platforma E-learningowa MODM

przejdź

Internetowa Platforma Obsługi

przejdź

Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego

Young Learners Resource Center

przejdź

ue

Projekt "Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu"

→ przejdź

erasmusplus apla

Projekty realizowane w ramach programu Erasmus+

→ przejdź

Edukacja globalna

Projekt "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju"

→ przejdź

Rezultaty projektu Wykorzystanie TIK we wspieraniu doskonalenia metodycznego nauczycieli

→ przejdź

Pn Wt Śr Cz Pt So N
4
Data : 2019-12-04
8
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Początek strony